SK |

Biografia

Lucia Šoralová sa narodila v Bratislave. Počas základnej školy bola členkou Detského divadelného štúdia pri PKO, neskôr pôsobila v divadelnom súbore Ludus. Na strednej škole sa prihlásila do školského folklórneho súboru Polienko a o tri roky nato ju prijali do Lúčnice, kde získala prvé profesionálne pódiové skúsenosti.
V roku 1996 Lucia uspela na konkurze do českej verzie muzikálu Vlasy a odišla do Prahy.
Tam začala študovať na Konzervatóriu J. Ježka u pani profesorky Novákovej a v roku 1999 účinkovať v predstavení Sladce a moudře aneb Písničkový kotel Mikiho Jelínka, ktoré uvádzalo pražské divadlo Rokoko v réžii Ondřeje Pavelky.

Neskôr sa zhostila viacerých hlavných rolí v muzikáloch, ktoré sa uvádzali aj na Slovensku (Dracula, Krysař, Hamlet), a tak sa opäť presťahovala do Bratislavy a začala spolupracovať s Jarom Filipom a Zbyňom Džadoňom. Vznikol prvý singel, ktorý obsahoval dve piesne Alma mater a Jesenná. V tom čase už začínala koncertovať po kluboch, čiastočne s vlastným, ale aj s prevzatým repertoárom. V decembri 2000 ju oslovili „Eláni“ a ona sa stala ich hosťom na 2. Londýnskom koncerte a o rok neskôr aj na ich česko-slovenskom turné. V tom čase sa už hral singel Dievčatko, ktorý bol aj na jej prvom albume Zblízka. Tento album sa krstil 10.10. 2002 a autorsky sa na ňom podieľala aj sama Lucia. Dvoma piesňami prispela jej mladšia sestra Tereza a ďalšími autormi sú Jaro Filip, Zbyňo Džadoň, Mária Džurdženíková, Jana Kozáková, Peter Dobrík a Juraj Kupec. Časť piesní produkoval Oskar Rózsa a jedna z nich – Strach – bola druhým singlom albumu a štúdio Oreo a Martin Hudák k nej natočili videoklip. Od roku 2001 bola Lucia každý rok nominovaná na GrandPrix Radio a po vydaní prvého albumu bola nominovaná na Aurela za ženský spevácky výkon za rok 2002.

V tom istom roku stvárnila v pražskom divadle TaFantastika Johanku z Arku v rovnomennom muzikáli Ondřeja Soukupa a Gabriely Osvaldovej v réžii Jozefa Bednárika, kde alternovala s Lucií Bílou a Bárou Basikovou. Neskôr účinkovala v projekte Rockquiem, ktorý sa hral v Obecním domě v Prahe a nedávno nadviazala na spoluprácu s Landovcami muzikálom Tajemství, v ktorom stvárňuje rolu Anežky. Dňa 9.12. 2004 si Lucia zahrala v premiérovom obsadení muzikálu Miss Saigon rolu vietnamského dievčaťa Kim, a vrátila sa tak do divadla Goja music hall (pôvodne divadlo Pyramida), kde začínala s muzikálom Vlasy. Za túto úlohu bola neskor navrhnutá na cenu Thálie.

Po troch rokoch vyšiel vo Warner Music Luciin druhý album Púšť v produkcii Ondřeja Soukupa a Oskara Rózsu, natočený v štúdiu Evoox v Prahe. Autorsky sa na ňom podieľali opäť Lucia so sestrou Terezou, ale aj Vlado Krausz, Láďa Faktor, Ondřej Soukup, Arash, Robert Uhlman,Gabriel Sopena a Juan Mari Montes. Na albume je aj duet so švédsko-iránskym spevákom Arashom.

Lucia sa opäť sťahuje do Prahy, tentoraz natrvalo. V divadle Kalich, ktoré sa stáva jej domovským divadlom, hrá takmer vo všetkých tituloch kalichovského repertoáru – Krysař, Tajemství, Johanka z Arku a novinkou je rola Mariany v muzikáli Robin Hood. Za Johanku z Arku bola Lucia opäť nominovaná na cenu Thálie.
V roku 2009 Lucia stvárnila rolu Martiny v lyrikáli Michala Horáčka a Petra Hapku Kudykam. Tam sa začala jej spolupráca s Michalom Horáčkom. Lucia naspievala na CD Kudykam dve piesne a začala zhudobňovať villonské balady M.Horáčka, ktoré pripravoval pre svoj nový projekt Český kalendář. Vo Švandovom divadle sa predstavila v rovnomennom hudobno-divadelnom pásme. Jedna z balád Českého kalendáře – V nedohledné dálce cíl, naspievaná Michaelom Kocábom, sa stala titulnou píseňou k dokumentu Váňa. V spolupráci s M. Horáčkom  vznikol aj posledný Luciin album – O lásce, cti a kuráži. Lucia sa na ňom představila so svojou novou kapelou  La Alma ako výhradná autorka hudby. Album obsahuje aj duet s Petrom Hapkom – Nachytaná v nedbalkách. Luciu s kapelou La Alma možete vidieť na pravidelných koncertoch v pražskej Čiernej labuti, ktorá sa stala ich domovskou scénou.