SK |

Lucia Šoralová - ZblízkaLucia Šoralová - Zblízka
(c) 2002 Millenium Records
1. Iba
Z. Džadoň / M. Džurdženíková
2. Strach
J.Kupec / L. Šoralová
3. Zblízka
T. Šoralová / V. Krausz
4. Marissee
J. Kozáková / P. Dobrík
5. Snívam
J. Kupec / L. Šoralová
6. Z očí do očí
Z. Džadoň, L. Šoralová / Z. Džadoň
7. Prvý žúr
L. Šoralová / L. Šoralová
8. Dávno
L. Šoralová / L. Šoralová
9. Dážď
J. Kozáková, P. Dobrík / P. Dobrík
10. Niekto vo mne
J. Kozáková, P. Dobrík / J. Kozáková, P. Dobrík
11. Mám čo mám
L. Šoralová / Z. Džadoň
12. So Am I
T. Šoralová / T. Šoralová
BONUS:
13. Dievčatko
L. Šoralová / L. Šoralová
14. Alma mater
Jaro Filip / Z. Džadoň


RECENZIA:

Viac než zblízka, alebo keď z piesní cítiť dych Lucia Šoralová – Zblízka
Pavol Božík, 22.10.2002 (Millenium Records - 2002)

Kam zaradiť túto speváčku? Objavila sa celkom nečakane. Malá a okatá. Spevom mi akosi nerezala. Ale predsa som u nej objavil niečo, čo ma uspokojovalo. Texty. Ešte v čase prvých skladieb bolo jasné, že toto dievčatko vie o čom chce spievať. Či už to bolo Dievčatko, alebo Alma mater. Z tých textov sršala kvalita. Potom sa prevalilo, že v jej tele kolujú kvapky krvi z rodu Jara Filipa. Opäť krok na ceste k úspechu? To ukáže čas. V minulom roku sa zúčastnila koncertov skupiny Elán v úlohe hosťa. Publikum očakávajúce najväčší návrat v epoche slovenskej pop music ju prijímalo vlažne. Už tu však predstavila niekoľko piesní pripravených na svoj album. Neočarila. Deň D však prišiel. Album Lucie Šoralovej je na svete. Z čierno-bieleho obalu pozerá malá okaňa. Okaňa, o ktorú je záujem i v Čechách, kde alternuje postavu Johanky z Arku v rovnomennom muzikáli. Žiadaná natoľko, že pre ňu lietajú z Prahy lietadlom.

Porovnávajú ju s Luciou Bílou. Temperamentom, vzhľadom, i kvalitou. Smiešne? Po novom a novom vypočutí debutového albumu nadobúdam pocit, že ani nie. Šoralová ma dostala! S každým vypočutím jej 52 minútového debutu objavujem niečo nové. Niečo, čo možno nenadchne bežného spotrebiteľa, ale na druhej strane tak kvalitné, že si to zaslúži veľkú pozornosť. Už v úvode albumu totiž Šoralová v tklivej balade Iba dokazuje, že nemusí byť všetko o rýmoch. V tejto skladbe sa veľa rýmov neobjavuje. Neprekáža to. Text je napísaný tak melodicky, že na miestach, kde by sa rým jednoznačne očakával nie je a nikto si to ani nevšimne. Lucia navrch všetkého podala skladbu tak precítene, že poslucháč miestami nevie, či ešte spieva, alebo už zadržiava slzy. Geniálne. Do aktuálneho singla Strach pridala trochu surovosti v hlase. Presne tak ako si to vyžaduje text. Prichádzam na to, že Lucia je naozaj dobrá. Príjemný šok prichádza v titulnej skladbe. Textom poslúžil fenomén menom Vlado Krausz a uznávam, že si touto skladbou pravdepodobne „zarobil" na titul skladba roka. Krausz sa dokáže hrať so slovíčkami. V tom je výnimočný. A nech už pospája dohromady čokoľvek, vždy z toho vzíde niečo, čo má hlavu i pätu. Dokázal to i v tejto skladbe. Lucia ako interpretka sa v nej vložila opäť do inej speváckej polohy a jej prejav je výnimočný.

A to sú len prvé tri skladby albumu. Nachádza sa ich tam štrnásť. Maličké zhudobnené príbehy odspievané nádherne a precítene. Až zaráža, že pri toľkej kaši ľudí, ktorí sa na tvorbe albumu podieľali, ten v konečnom dôsledku pôsobí ako nádherný celok. I za to môže samotná Šoralová. Neviem ako to robí, ale je isté, že vie ako to robiť má. Kde hlas uchlácholiť, kde mu naopak pridať. Lucia je čarodejnica. Textami na album prispeli okrem Krausza (škoda, že len jedna skladba) a samotnej Šoralovej (až päť – skutočne výnimočných – textov) i Peter Dobrík, Zbyňo Džadoň, Tereza Šoralová (jediný anglický text na albume) a Mária Džurdženíková. Klobúk dolu. Možno ponúkli Šoralovej texty, ktoré by pre svoju náročnosť oni nikdy nenaspievali (Džadoň), prípadne ich od nich nikto iný neprijal. V Šoralovej však našli interpréta, ktorému práve takéto texty naozaj sadnú. Šoralová je totiž speváčka, ktorá cíti. Má dušu, dokáže si vybrať a dokáže sa vzácne prispôsobiť. Len preto dokázala priam excelentné texty podložiť skvelou, hoci veľmi náročnou hudbou. Na jej tvorbe sa podieľala ona sama, spolu s Jurajom Kupcom, Zbyňom Džadoňom a mnohými inými. Pri nahrávaní asistovali chlapi od Juraja Kupca, Emila Frátrika, cez Juraja Tatára, Mirka Chyšku až po Juraja Buriana a Andreja Šebana. Samé zvučné mená a to som určite nevymenoval všetkých. Nie je tých mien príliš veľa? Pravdepodobne áno, ale v tomto prípade to neškodí.

Celý tento album vyznieva ako to najlepšie a najzdravšie jedlo posledných čias. Šoralová jednoznačne vydala album, ktorý dýcha. Dýcha pocitmi, láskou, nádejou. Žiadna patetická vylomenina. Dych, ktorý pri počúvaní vyvoláva na tele mráz. Dych, ktorý treba cítiť zblízka.